Tente Sistemleri
Loft Art Tente sistemleri olarak ev ve iş yerlerinizde tente ihtiyaçlarınıza profesyonel çözüm üretiyoruz.
TÜMÜNÜ GÖR

Tonoz

Tonoz

Çeşitli dış etkenlere ve hava şartlarına karşı koruma sağlayan tente sistemleri temel olarak şemsiye şeklindedir. İlk üretim kumaşında güneşten korunmak için zamanla daha işlevsel kullanımlarla çadır gibi ürünlerle yapılan branda ve tenteler geliştirilmiştir.

 Tente Kullanım Alanları

İç tente tiplerine ek olarak, endüstriyel tip tenteler ve kapak tipleri vardır. Mağaza ve mağazalarda mağaza sistemlerinde kullanılan ürünler, özellikle açık bahçelerde, kafe ve restoran gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Otel, çadır gibi sistemlerdeki spor tesisleri, inşaat izni olmadan kullanılabileceği pek çok alanda kullanılmaktadır. Dekorasyona katkıda bulunan ve daha rahat dış mekan konforu sağlayan çeşitli markizler, temel olarak yağmur ve güneşten korunma sağlar. Özellikle iş için yararlı olan sistemler, iç mekanlarda sigara içmeyenler için tasarlandıkları için açık alanların ve bahçelerin bir seçenek olarak kullanılmasına izin vermektedir.

 Beşik Tonozu nedir?

Muhafazanın ilk ve en basit buluşu en eski çözümdür. İki taş “V” harfi ile döndürülürse, birkaç blok yer değiştirir ve depolama çekiş sağlar. Arkeolojik alanlarda belirtilen yeraltı tonozları en çok yeraltı geçitleri ve gizli koridorların inşasından önce 2000’li yıllara dayanan örnekler bulabileceğiniz Mısır ve Hitit kültür ortamlarında bulunur.

Medreseler, kervansaraylar ve bu türün üst örtüsü arasında belirli bir değişiklik olmamasına rağmen, ibadetlerin temel yapılarında köklü değişiklikler meydana geliyor. Osmanlı İmparatorluğu mimarisinde arasta ve kapalı çarşıları kapsayan depo, sokak gibi işleyen yeraltı geçitlerine sahip çeşitli hacimler taşıdığı için en gerçekçi çözümlerle kullanılmaya devam ediyor.

 Çapraz Tonoz Nedir?

İki gövdenin kesiştiği dik açılıdır. İlk kez Romalılar tarafından bir sonraki binyılın ilk yıllarında kullanılan çapraz tonoz, daha sert taşların yardımıyla binaların inşası için tasarlanmıştır. Gotik stile ek olarak, enine kemerler, bağlantıları olan daha karmaşık ve zarif bir yapıya sahip oluklu kemerlere dönüşür.

Markizler halka açık yerlerde tercih edilen sistemlerdir ve bunları mevsim koşullarından korumayı amaçlamaktadır. Bu sistemlerin birçok avantajı var. Son zamanlarda üretilen çadır sistemleri çok pratik ve şık ürünlerdir. Bu nedenle, tente kullanımı daha yaygın hale geliyor.

 Tentelerin Kullanım Avantajları

Açık alan sağlayan işletmelerde tentelerin kullanımı ön plana çıkmaktadır. Kafe ve restoran hizmetleri veren şirketler son zamanlarda açık havada çok güzel tasarladıkları tesislerde çalışıyorlar. Müşterilerin temiz havada iyi vakit geçirmelerini sağlayan ve aniden değişen hava koşullarına karşı önlemler sunan bu yerlerde markizler kullanılmaktadır. Ani yağmur bastırmada etkili olan markizler, şiddetli güneşli havalarda da faydalıdır.

Çadır, yiyecek ve içecek sunan işletmeler de kışın dış mekanlarını kullanabilirler. Böylece müşteriler yaz ve kış aylarında dışarıda oturabilirler. Hava koşullarına karşı korumak için tentelerin kullanılması. Ancak, tente yiyecek ve içecek sunan tek alan değildir. Bu ürünler günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

22 Aralık 2019
450 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?